PRAVOSLAVJE
Preden zaÄnemo
1. Zapišite pet stvari, ki vam pridejo na misel o pravoslavnih kristjanih.
2. Zapišite tri vprašanja, ki bi jih radi zastavili o Pravoslavni cerkvi.
4.1 Elenino pismo:
PriÄevati o pravoslavni veri
Živio, moje ime je Eleni! Rada bi vam spregovorila o svoji pravoslavni oziroma ortodoksni veroizpovedi. Ime »ortodoksen« izhaja iz dveh grÅ¡kih besed; »orthos« pomeni pravilen, pravi, in »doxa« prepriÄanje ali miÅ¡ljenje Verjetno »nauk«/«slava«/»vera«. Ortodoksno torej pomeni pravi nauk. Pravoslavnih vernikov po vsem svetu je približno 260 milijonov. VeÄina jih živi v Vzhodni Evropi in na Balkanu, pa tudi v Aziji, na Bližnjem vzhodu in v severni Afriki.
Vsi pravoslavni kristjani imamo enako vero, vendar tudi razliÄne tradicije obredov in razliÄno zgodovino obhajanja praznikov. Na primer, jaz sem grÅ¡ka pravoslavka, ker rihajam iz GrÄije, imamo pa tudi ruske, romunske, srbske, bolgarske, poljske in albanske pravoslavne, Äe naÅ¡tejem le nekatere. Na Äelu pravoslavne cerkve je patriarh ali Å¡kof (episkop), v župnijah pa redne obrede vodijo duhovniki.
Tako kot drugi kristjani verujemo, da je Bog Sveta Trojica: OÄe, Sin in Sveti Duh. Trojica pomeni, da so tri razliÄne osebe istoÄasno en Bog. Skrivnost naÅ¡ega Boga je razkril Jezus Kristus, Božji Sin, ki je postal Älovek. Živel je v Palestini v prvem stoletju krÅ¡Äanske dobe. Jezus je skozi svoje življenje delal Äudeže, uÄil svoje uÄence, bil preganjan in na križu umrl za naÅ¡e grehe. Vendar pa je bil Bog in je vstal od mrtvih. Njegova smrt in vstajenje priÄujeta o Božji ljubezni do celotnega sveta in pomenita zaÄetek krÅ¡Äanske Cerkve.
Skoraj vsi naÅ¡i obredi potekajo v hiÅ¡i bogoslužja, ki jo imenujemo cerkev. Cerkev ima posebne arhitekturne znaÄilnosti z globljimi simbolnimi pomeni. Oltar je vedno v vzhodnem delu cerkve. V ta prostor lahko vstopajo samo duhovniki.
Ikone so slike svetih mož in žena, Sveto pismo je naÅ¡a sveta knjiga. Ikone, Sveto pismo in zgodbe svetnikov igrajo pomembno vlogo v naÅ¡em izroÄilu. Ikone pokrivajo stene naÅ¡ih cerkva, naslikane pa so tudi na kosih lesa. Moja družina ima doma dve ikoni, ki pripadata naÅ¡i družini že veÄ generacij. Postavljeni sta v kot sobe, ki jo v naÅ¡i hiÅ¡i uporabljamo za molitev. Moja mama skrbi, da pred ikonama vedno gori oljna svetilka. Ikone lahko razumemo tudi kot knjige, ki so namenjene vsem tistim, ki ne znajo brati. Na preprost naÄin nas spominjajo na svete zgodbe in pomembne ljudi naÅ¡ega izroÄila. Kot že reÄeno, je Sveto pismo naÅ¡a sveta knjiga, ki jo sestavljata dva dela, Stara in Nova zaveza. V Pravoslavni cerkvi Stara zaveza vsebuje 49 knjig, Nova zaveza pa 27. Pri bogoslužju beremo odlomke iz Svetega pisma. V GrÅ¡ki pravoslavni cerkvi Sveto pismo obiÄajno beremo v stari grÅ¡Äini, zato vÄasih pomen težko razumem. Moja teta mi je lansko leto podarila prevod Nove zaveze, ki sem jo prebrala in ugotovila, da je to osupljiva knjiga!
Eden najpomembnejÅ¡ih simbolov naÅ¡e vere je križ, ki nas spominja na žrtvovanje Jezusa Kristusa in na Božjo ljubezen. ObiÄajno ga nosimo okoli vratu. Pogosto se križamo, zlasti med bogoslužjem in pri molitvi. S sklenjenimi tremi prsti desne roke, kar simbolizira Sveto Trojico, se najprej dotaknemo Äela, nato gremo pod prsi, potem na desno in nato levo stran prsi. To je gesta molitve in blagoslova obenem.
Pravoslavni kristjani ponavadi molimo zjutraj in zveÄer. Ena naÅ¡ih najljubÅ¡ih molitev je Gospodova molitev, ki jo je Jezus zapustil svojim uÄencem. Od takrat naprej jo recitiramo pri bogoslužju in med molitvijo doma.
Pravoslavna cerkev ima skozi leto veliko praznikov. Nekateri prazniki imajo doloÄene datume v letu, drugi so premiÄni; pri zadnjih se datum praznovanja vsako leto premakne. Pred veliki prazniki se postimo tako, da ne jemo doloÄene vrste hrane. V tednu poznamo dva postna dneva, sredo in petek. Na ta dneva se spominjamo Jezusove smrti na križu. Najbolj pomemben praznik pozimi je božiÄ, ko praznujemo Jezusovo rojstvo. NajveÄji praznik pa je velika noÄ (ali pasha). Velika noÄ je pomladanski praznik, ki je pomiÄen; takrat praznujemo smrt in vstajenje Jezusa Kristusa. To je najbolj vesel praznik v naÅ¡em izroÄilu. Zaradi razliÄnih koledarjev oziroma drugaÄnega sistema izraÄunavanja praznujemo veliko noÄ na drug dan kot ostale krÅ¡Äanske tradicije. Pred veliko noÄjo poznamo pripravljalni veliki teden, v soboto po polnoÄi pa praznujemo Jezusovo vstajenje od mrtvih. VelikonoÄna nedelja je dan velikega veselja in praznovanja v družinskem krogu. Skupaj jemo kosilo, razbijamo okraÅ¡ena jajca in se pozdravljamo s stavkom: »Kristus je vstal!«
Nedelja je najsvetejÅ¡i dan v tednu. To je dan, ko gremo v cerkev, da sodelujemo pri posebnem bogoslužnem sreÄanju oziroma pri Božji liturgiji. Pri liturgiji obhajamo evharistijo, ki nas spominja na zadnjo Jezusovo veÄerjo, njegovo smrt in vstajenje. Pri tem darujemo kruh in vino, ki ju duhovnik posveti. Verujemo, da se duhovno spremenita v Kristusovo telo in kri. Na koncu liturgiÄnega obreda duhovnik povabi vse Älane skupnosti, da prejmejo telo in kri. Verujemo, da z obhajilom ostajamo v obÄestvu z Jezusom Kristusom in ostalimi Älani naÅ¡e cerkvene skupnosti. Na koncu obreda si podelimo koÅ¡Äke kruha, ki nas spominjajo na skupne obroke, ki so jih imeli stari kristjani ob sreÄevanju.
Župnijska cerkev je za naÅ¡e družinsko življenje zelo pomembna. V njej praznujemo vse velike praznike, obiskujemo liturgiÄne obrede, tam se odvijajo najpomembnejÅ¡i dogodki naÅ¡ega družinskega življenja.
Danes bomo krstili mojo sestrico, ki bo tako postala polnopravna Älanica Pravoslavne cerkve. Med krstom bo prejela krÅ¡Äansko ime, obleÄena bo v novo belo obleko in nosila bo križ. V starih Äasih so bili ljudje krÅ¡Äeni kot odrasli, danes pa v Pravoslavni cerkvi otroke obiÄajno krstijo v prvih mesecih življenja. Krst opravijo duhovnik in krstni botri. Botra in boter sta duhovna starÅ¡a, ki sta odgovorna, da bo krÅ¡Äenka odraÅ¡Äala po nauku Pravoslavne cerkve. Moji sestrici bo ime Sofija, prav tako kot je bilo ime moji babici. Med obredom bo duhovnik sestro trikrat potopil v vodo – v imenu OÄeta, Sina in Svetega Duha. To je simbol smrti in ponovnega življenja po Jezusu Kristusu, ki je umrl in vstal od mrtvih. To je zelo pomemben dan za mojo družino. Praznovali bomo s slovesno veÄerjo in glasbo, moja sestrica pa bo dobila veliko daril.
Z družino lahko praznujemo veliko dogodkov, kot so krst, godovni dan in tudi poroka. Moja teta Marija se je pred kratkim poroÄila in skupaj smo ustvarili velik in lep dogodek; obreda so se udeležili sorodniki s celega sveta. Duhovnik je trikrat izmenjal poroÄna prstana na rokah mladega para. Å tevilo tri je v Pravoslavni cerkvi pomembno, saj se nanaÅ¡a na Sveto Trojico. Duhovnik je mlademu paru na glavo položil poroÄni kroni ter ju v liturgiÄnem sprevodu vodil okoli mize. Ples simbolizira vesel zaÄetek skupnega življenja. Duhovnik je v rokah držal tudi križ, ki pomeni težave, s katerimi se bosta morala sooÄiti.
Moja babica Eleni pravi, da sta življenje in smrt cikliÄna. Kot družina praznujemo sreÄne dogodke, pa tudi žalostne, kot so smrt naÅ¡ih prijateljev in sorodnikov. Pred nekaj leti smo se poslovili od mojega ljubega dedka Nikosa. To je bil za vse težek Äas. Ko so dedkovo krsto položili v grob, je duhovnik trikrat polil po njej oljÄno olje in vino v znamenju križa ter v zemljo vrgel pÅ¡eniÄna zrna. Razložil je, da smo kot semena, ki jih zakopljemo, da bi spomladi lahko zrasla in priÅ¡la na svetlo, tako bodo tudi mrtvi vstali ob koncu dni. Pravoslavni ljudje verujemo, da je smrt nekakÅ¡en dolg spanec, iz katerega se bodo vsi mrtvi prebudili ob drugem Jezusovem prihodu. Do takrat se moramo mrtvih spominjati z ljubeznijo. Obredi spominjanja so za nas prav tako zelo pomembni, obhajamo jih na doloÄene dni v letu. Na te dni ženske v cerkev prinesejo sladkarije in kuhano pÅ¡enico, cela družina pa v spomin na umrle daruje miloÅ¡Äino. Takrat smo žalostni, vendar hkrati upamo, da bomo naÅ¡e drage Å¡e kdaj sreÄali in jih nikoli ne prenehamo imeti radi.
V naÅ¡i cerkvi ženske sodelujemo pri vseh obredih. ÄŒistimo cerkev in se v župniji socialno udejstvujemo tako, da pripravljamo obroke za revne in obiskujemo družine v stiski. ÄŒeprav veljamo za enakopravne Älanice skupnosti, ne moremo postati duhovnice ali opravljati kakÅ¡ne druge javne službe v življenju cerkvene skupnosti. To je Å¡koda, temu pogosto reÄejo stvar zgodovine in tradicije. No, tradicija je zelo pomemben del naÅ¡ega življenja in lahko zajema Å¡tevilne vidike: nauk, skupne prakse in obiÄaje. Ker v Pravoslavni cerkvi verujemo, da je naÅ¡a Cerkev nadaljevanje prve Cerkve, ima tradicija velik pomen. Vendar pa zlasti mladi menijo, da bi se nekatere stvari, ki jih starejÅ¡i imenujejo “tradicijaâ€, lahko spremenile v skladu s sodobnimi potrebami.
Od nas kot Älanov verske skupnosti se priÄakuje, da bomo živeli v skladu s svojo vero ter se po njej tudi ravnali. Ljubiti Boga in svojega bližnjega – kristjana ali nekristjana – je poleg rednega bogoslužja in evharistije najviÅ¡ja zapoved. Svojo ljubezen in solidarnost moramo izkazovati vsem ljudem, obenem pa tudi spoÅ¡tovati preostalo Božje stvarstvo. Pomagati drugim, ponižnost ter skrbna in spoÅ¡tljiva raba dobrin so med najpomembnejÅ¡imi praktiÄnimi vidiki življenja pravoslavnega vernika. Duhovnik v naÅ¡i cerkvi pri pridigah pogosto pravi, da biti pravoslavni kristjan ne pomeni le držati se prave vere, temveÄ tudi živeti po njej.
4.2 Vaje
Vaja 1: ÄŒesa se spominjamo iz Eleninega pisma
1. Kaj pomeni beseda »ortodoksni« oziroma pravoslavni?
(a) Prave vere.
(b) Konzervativni.
(c) Staromodni.
2. Zakaj so ikone tako pomembne za pravoslavne kristjane?
(a) Ker na preprost naÄin pripovedujejo zgodbe o veri.
(b) Ker so sveta knjiga pravoslavne cerkve.
(c) Ker so jih izdelali sveti možje iz Svetega pisma.
3. Za pravoslavne kristjane je najsvetejši dan v tednu
(a) sobota.
(b) nedelja.
(c) petek.
4. Za Pravoslavno cerkev je najpomembnejši praznik
(a) božiÄ.
(b) doloÄen praznik pomladi.
(c) velika noÄ.
5. Pri pravoslavni liturgiji verniki
(a) prejmejo posveÄeni kruh in vino.
(b) prejmejo le posveÄeni kruh.
(c) pijejo vino iz ÄaÅ¡e.
6. V pravoslavni cerkvi pri krstu
(a) z vodo poškropijo glavo otroka.
(b) na otrokovo glavo položijo krono.
(c) otroka v krstilniku trikrat potopijo v vodo.
7. Katera Å¡tevilka je v pravoslavni cerkvi pomembna?
(a) Dve.
(b) Tri.
(c) Å tiridest.
8. V pravoslavni cerkvi ženske
(a) ne sodelujejo pri skupnem bogoslužju.
(b) lahko pomagajo v cerkvi, vendar ne morejo imeti javne službe v cerkveni skupnosti.
(c) tako kot moški lahko postanejo duhovnice.
9. Eleni pravi, da življenje v skladu s pravoslavno vero pomeni:
(a) skrbeti le za druge pravoslavne kristjane.
(b) živeti odmaknjeno življenje v svoji družini.
(c) izkazovanje solidarnosti do drugih ljudi in vseh bitij.
Vaja 2: Spregovorimo o ikonah
Ikone imajo osrednje mesto v pravoslavnem življenju in duhovnosti. Pravoslavne ikone imajo
globok simbolni pomen. Tudi uporabljene barve nosijo doloÄen pomen.
Preberite spodnje razlage barv in izberite barvo, ki vam najbolj ustreza. Pojasnite odloÄitev.
Zlata: Barva, ki simbolizira božanski svet. ObiÄajno jo najdemo v ozadju razliÄnih ikon, v avreolah svetnikov in na oblaÄilih Jezusa Kristusa.
Modra: Barva, ki pomeni Božje kraljestvo, nebesa, neskonÄnost ali veÄn tevilnih ikon in kot barvo oblaÄil Marije, Jezusove matere.
Zelena: Je barva prenove, upanja, mladosti in narave. ObiÄajno jo najdemo na ikonah, ki prikazujejo Jezusovo rojstvo in Marijino oznanjenje.
Bela: Pomeni Äistost in božanskost. Barva oblaÄil angelov in Jezusa, ko želi ikonopisec (slikar ikon)poudariti Jezusovo Božjo naravo.
ÄŒrna: Lahko je barva smrti in zla. Uporablja se tudi za oblaÄila asketov in menihov, v znak, da so se zdržali vseh posvetnih užitkov.
Rjava: Barva zemlje, simbol smrtnosti in asketskega življenja.
VijoliÄno rdeÄa: Barva kraljevanja in slave. Uporablja se za oblaÄila Jezusa in njegove matere Marije.
Oglejte si ikono deteta Jezusa in Marije ter poskusite razložiti sporoÄilo barv na ikoni.
Vaja 3: Obred krsta
Ko ste v Eleninem pismu prebrali opis pravoslavnega krsta, poskusite dopolniti manjkajoÄe besedilo. Vsako besedo lahko uporabite samo enkrat.
vera, maziljenje, sveÄa, križ, rez, olje, križanje, življenje, ponovno rojstvoDanes je za naÅ¡o družino sreÄen dan, moja mlajÅ¡a sestra bo krÅ¡Äena. Postala bo polnopravna Älanica Pravoslavne cerkve. ObleÄena bo v novo belo obleko in nosila bo ……………, kar sta simbola njenega novega …………… kot kristjana. V starih Äasih so bili ljudje krÅ¡Äeni kot odrasli, danes pa so v Pravoslavni cerkvi otroci krÅ¡Äeni v prvih mesecih življenja. Krst bo v naÅ¡i župniji opravil duhovnik, pri tem mu bosta pomagala botra in boter. »Krstni starÅ¡i« so obiÄajno družinski prijatelji ali sorodniki, ki so odgovorni za krÅ¡ÄenÄevo duhovno življenje in odraÅ¡Äanje v skladu z naukom Pravoslavne cerkve.
V prvem delu obreda bo duhovnik razglasil ime moje sestre, kar bo vsem v veselje. Nato se bo obrnil k njeni botri in jo prosil, da prebere simbol ……………, ki ga moja sestrica še ne more razumeti, saj je še premajhna.
Potem bo duhovnik vodil mojo sestrico in njeno botro pred krstilnik, kjer jo bosta z botrom namazala z blagoslovljenim ……………, simbolom blagoslova in novega stvarjenja. Nato jo bo duhovnik trikrat potopil v vodo v imenu OÄeta, Sina in Svetega Duha. No, dojenÄkom se to ne zdi ravno zabavno, saj takrat skoraj vsi jokajo. Ne glede na jok, j e to za nas trenutek veselja. Moj uÄitelj mi je pojasnil, da je potopitev simbol umiranja, obenem je dojenÄek …………… v novo življenje po zgledu Jezusa Kristusa, ki je umrl in vstal od mrtvih. Ko stopimo iz krstilnice, bo sledilo krstno maziljenje. S tem bo moja sestra postala Božji otrok, ki je prejel Svetega Duha. Duhovnik bo iz njene glave odrezal nekaj ……………, ki simbolizirajo sestrin dar pri krstu. ObleÄena bo v nova oblaÄila in nosila bo križ, ki je za pravoslavne kristjane pomemben simbol. Od sedaj naprej bo sledila zgledu Jezusa Kristusa. Botra bo poleg moje sestre nosila tudi prižgano ……………, ki simbolizira prve korake krÅ¡Äanskega življenja. Na koncu bo duhovnik prebral kratek odlomek iz Svetega pisma in novokrÅ¡Äenko ponovno blagoslovil z dotikom Svetega pisma. Ljudje imajo do Svetega pisma veliko spoÅ¡tovanje, ki ga izkazujejo tako, da ga poljubijo in se ……………, kar je znaÄilno za pravoslavne vernike. Moja sestra bo tako postala polnopravna Älanica Cerkve in bo lahko sodelovala pri zakramentih. Seveda je to pomemben dan za naÅ¡o družino! Po obredu sledi praznovanje z družino in prijatelji; imeli bomo veliko gostijo, veliko sladkarij in glasbo. Moja novokrÅ¡Äena sestrica pa bo dobila veliko daril!
Vaja 4: To je tradicija
Tradicija ali izroÄilo so zbrane izkuÅ¡nje in znanje Pravoslavne krÅ¡Äanske cerkve, ki igrajo tudi danes pomembno vlogo v življenju pravoslavnih kristjanov. Pogosto se postavlja vpraÅ¡anje, v kolikÅ¡ni meri lahko ali mora izroÄilo oblikovati življenje sodobnih pravoslavnih kristjanov. Ko ste prebrali Elenini pismo, lahko v dvojicah razpravljate o naslednjih vpraÅ¡anjih: :
1. Pomislite na navade in obiÄaje v vaÅ¡i skupnosti ali državi, ki jih sprejemate kot
izroÄilo tudi v vaÅ¡i družini ali skupnosti. Jih lahko prepoznate in naÅ¡tejete?
2. KakÅ¡no vlogo ima po vaÅ¡em mnenju izroÄilo v življenju pravoslavnih kristjanov?
3. Odprite debato o prednostih in slabostih tradicije kot avtoritete, ki ureja življenje
doloÄene verske skupnosti (razdelita si vlogo, nekdo zagovarja neko tezo, drugi ji
nasprotuje).
Vaja 5: Živeti v skladu z vero
Eleni je svoje pismo zakljuÄila z mislijo, da »biti pravoslavni kristjan ne pomeni le držati se prave vere, temveÄ tudi živeti po njej.« To se pogosto ponavlja tudi v besedilih pravoslavnega bogoslužja. Prav tako je pogosto poudarjeno, da je pravi izraz ljubezni do Boga ljubezen do ljudi v stiski. Jezus Kristus je velikokrat prikazan kot prototip ljudi, ki so po krivici preganjani in trpijo.
Preberite spodnje verze pesmi, ki se jih poje na veliki petek (to je petek pred
velikonoÄno nedeljo). Jožef iz Arimateje, eden od Jezusovih uÄencev, obžaluje Jezusovo
smrt in Rimljane prosi za njegovo truplo, da bi ga pokopali.
“Dajte mi tega tujca, ki je že od otroštva tujec, popotnik na svetu.
……
Dajte mi tega tujca, da ga skrijem v grob, saj tujec nima kam položiti svoje glave.â€
Kakšne asociacije imate ob gornjih vrsticah in ob misli na trenutne razmere in probleme
v sodobnem svetu?
4.3 SlovarÄek
Asket
Oseba, ki zaradi svoje vere živi življenje polno odrekanja in strogosti.
Bogorodica (»Theotokos«)
Ime Jezusove matere Marije. Izvira iz grških besede »Theos« (Bog) in »tikto«
(roditi). Po krÅ¡Äanskem nauku Jezus ni bil le Älovek, temveÄ tudi Božji sin.
Botri
Osebe, ki spremljajo otroka h krstu in prevzamejo odgovornost za njegovo duhovno
in versko vzgojo. ObiÄajno so to sorodniki ali družinski prijatelji.
Božja liturgija
Najpomembnejši bogoslužni dogodek v pravoslavni cerkvi, med katerim se obhaja evharistija.
Dobrodelnost
Obdarovanje pomoÄi potrebnih.
Diakon
Iz grÅ¡ke besede »diakonos«(pomoÄnik). ÄŒlan nižjega reda krÅ¡Äanskih
duhovnikov (preostala sta duhovnik in Å¡kof).
Evharistija
Obred, med katerim se posvetita kruh in vino, ki ju zaužijejo krÅ¡Äeni udeleženci
obreda. Beseda izhaja iz grÅ¡Äine – »eucharistia« in pomeni »zahvala«. Pravoslavni
kristjani verujejo, da sta vino in kruh mistiÄno telo in kri Jezusa Kristusa.
Ikonostas
Visok zastor, pregrada, prekrita z ikonami, ki v pravoslavni cerkvi loÄuje
oltar od preostale cerkve.
Kongregacija
Skupina ljudi, zbrana pri verskem bogoslužju.
Maziljenje
Nanos blagoslovljenega olja pri verskem obredu.
Menih
ÄŒlan verske skupnosti, ki živi samotno življenje v revÅ¡Äini, Äistosti in
poslušnosti. Ženska oblika je redovnica.
Nova zaveza
Drugi del krÅ¡Äanskega Svetega pisma, ki vsebuje zgodbe o Jezusovem življenju in
uÄenju, o njegovih uÄencih in njegov nauk.
Patriarh
Vodilni Å¡kof, Å¡kof vseh Å¡kofov, ki je tudi duhovni oÄe regionalne ali
nacionalne Pravoslavne cerkve.
Posvetiti
Nekaj narediti ali posvetiti za sveto.
Prezbiterij
Najsvetejši prostor v cerkvi.
Stara zaveza
Prvi del krÅ¡Äanskega Svetega pisma, ki vsebuje zgodovino, nauke,
preroštva in obrede izraelskega ljudstva.
Å kof
NajviÅ¡ji duhovni vodja pravoslavnih krÅ¡Äanskih skupnosti na
doloÄenem geografskem podroÄju.
Zakrament
Verski obred, ki podeljujejo Božjo milost.
Župnija
Lokalna skupnost kristjanov, ki imajo svojo bogoslužno hišo (cerkev) in
duhovnika kot vodjo.